Kde vlastně brát e-knihy

Dnes je volně (zdarma) dostupných více než dva miliony elektronických knih. A v prodeji jsou dostupné i horké novinky. Samozřejmě, tohle číslo se týká hlavně angličtiny a dalších světových jazyků.

Možností jsou desítky a zpravidla se budu lišit v mnoha ohledech – zejména v podporovaných formátech. A přidají se i problém toho, že některé knihy nejsou dostupné zdarma, takže narazíte na bariéru v podobě nutnosti nakupovat pomocí platebních karet (občas se objeví podpora PayPal).

Pokud vlastníte hardware čtečku, budete muset otázku podpory různých formátu řešit více, než při použití do některé softwarové čtečky – tam si prostě stáhnete takové, které budou dané formáty podporovat. S problémy se setkáte hodně u češtiny – naše skvělá nabodeníčka totiž nejsou zrovna něčím, co by usnadňovalo život. A brzy zjistíte, že lze opatřit prakticky jakoukoliv knihu – otázkou ale bude, zda “legálně” či “nelegálně”.

Zlé jazyky uvádějí příklad toho, jak se nejnovější Harry Potter objevil v e-knižní podobě zhruba tři dny poté, co byl uveden na trh. Pochopitelně ne v “legální” podobě – bestsellery typu H.P. se totiž jaksi v e-knižní podobě legálně a oficiálně nevyskytoval. Ten dostupný, na P2P sítích a jinde, byl velmi dobře provedený scan knihy do elektronické podoby.

Následující přehled není tedy zdaleka vyčerpávající, ale pro základní orientaci by mohl stačit. Na Facebooku existuje stránka E-knihy (E-books) klasické knihy (ne)nahradí ve které je udržována i záložka “Užitečné odkazy”, kam postupně různé další odkazy týkající se e-knih přibývají. A součástí stránky jsou i pravidelně přidávané odkazy na české i zahraniční články na téma e-knih.

České a slovenské

Zahraniční

UŽITEČNÉ SLUŽBY

17 Responses to Kde vlastně brát e-knihy

 1. Nasel jsem dobrej odkaz na knizky pro ctecky ke stazeni zadarmo: http://www.ekniha-zdarma.cz

 2. Na cesty se ještě mohou hodit knihy s průvodci z <a href=”http://guidesebooks.com/”> GuidesEbooks</a> – zdarma, jde vlastně o nástroj usnadňující tvorbu eknih z WikiVoyage, případně <a href=”http://www.ebookmaps.com/cz/”>eBookMaps – eknihy s mapami měst</a>. Rovněž zdarma. A obecně některé žánrové servery nabízejí svoje sekce eknih – třeba tady <a href=”http://www.slasti.cz/cz/knihy-zdarma-ke-stazeni-eknihy-mobi-epub-pdf-download.php”>cestování + lehká věda</a>.

 3. Knížky zdarma jsou také na http://www.databook.cz

 4. české e-knihy v epub a pro Kindle se objevují Pod okapem – http://www.podokapem.cz

 5. Mám obyčejnou čtečku koupenou na jednom eshopu (http://www.pda-prislusenstvi.cz/ebook-ctecky/1349-ebook-ctecka-eb-700-cerna.html) a číst můžu skoro všechny běžný formáty, nejvíc knížek jsem si stáhla na DC++ ve formátu epub a pdb.

 6. další zdroje e-knih

  Další článek se zdroji e-knih – http://www.ebook-ctecky.cz/zdroje-knih-v-elektronicke-podobe-a25
  Možná se trochu překrývá, ale jsou tam např. uvedeny i dostupné české noviny.

 7. do těch odkazů , co jsem sem hodila včera, se nějakým záhadným způsobem přidala mezera na konec  a háže to chyby
  můžete to prosím nějak spravit?

 8. http://www.freesfonline.de/Authors.html  – přehled povídek a knížek online scifi
  http://baencd.thefifthimperium.com  – obrazy free cd s hromadou knížek některých autorů, víc než v jejich free library
  http://online-novels.blogspot.com  – je potřeba často sledovat recent aditions, některé knížky jsou free jen po omezenou dobu
  http://www.diesel-ebooks.com – slušný eshop na eknihy

 9. Ceske knizky, format pro Kindle, moznost zaslani primo na Vas Kindle!! Knihy ve formatu PRC a AZW.
  http://www.wknihy.cz/
   

 10. Něco pro Kindle – Obrázková učebnice žonglování.
  zonglovani.info/download/mobi.html
   

 11. Pingback: Ohlédnutí za únorem, přehled nejžádanějších témat | JustIT.cz

 12. Pingback: Nejčtenější za uplynulý týden (10. ledna 2011) | JustIT.cz

 13. Pingback: Nejčtenější za uplynulý týden (4. ledna 2011) | JustIT.cz

 14. Pingback: Nejčtenější za uplynulý týden (27. prosince 2010) | JustIT.cz

 15. Pingback: Nejčtenější za uplynulý týden (13. prosince 2010). Uniklo vám snad něco? | JustIT.cz